Jest wiele różnych sposób inwestowania i pomnażania pieniędzy. Wiele z nich jednak jest dość ryzykowne, choć przyznać trzeba, że w razie powodzenia zyski mogą być dość spore. jednak nie każdy zgadza się na takie ryzyko. Są też na szczęście takie metody inwestowania, gdzie ryzyko to jest bardzo niewielkie, niemal zerowe, a zyski choć nie są najwyższe, to są na dość przyzwoitym poziomie. Jednym z tego typu rozwiązań są lokaty bankowe. Należą one do najpopularniejszych produktów bankowych. Środki wpłacone na lokatę są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co jest dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności banku. Trzeba jednak przyznać, że taki scenariusz jest dość mało prawdopodobny. Dodatkowo dużą zaletą inwestycji w lokaty jest to, ze nie trzeba się specjalnie znać na samym inwestowaniu, ponieważ tym zajmuje się bank. W zasadzie jedynie, co warto wiedzieć na temat takiego inwestowania, to to, jakie lokaty oferują najlepsze warunki i największe zyski.

Jak znaleźć dobrą lokatę?

Zanim w ogóle zabierzemy się za wyszukiwanie ofert, to trzeba wiedzieć, czego oczekujemy od lokaty. Najważniejsze są tu przede wszystkim kwestie ilości środków oraz czasu, na jaki możemy je ulokować. Kwestia ilości środków jest ważna przede wszystkim dlatego, że zwykle wymagana jest jakaś minimalna kwota, aby lokatę można było otworzyć. Dlatego też posiadana przez nas kwota musi być przynajmniej równa tej kwocie minimalnej. Na szczęście wiele ofert to lokaty, w przypadku których kwota ta wynosi około tysiąc złotych, co jest kwotą stosunkowo niewielką w tym przypadku. Sprawa długości trwania lokaty jest ważna oczywiście ze względu na zyski, jakie można osiągnąć, ponieważ lokaty, na przykład dwuletnie powodują, że pieniądz dłużej pracuje. Nierzadko też są one lepiej oprocentowane, ponieważ banki zachęcają w ten sposób, aby zostawić swoje środki u nich na dłużej. Jednak głównym powodem, dla którego trzeba wiedzieć ile ma trwać nasza lokata jest to, że nie będziemy mogli wybrać środków przed jej zakończeniem, a w przeciwnym utracimy odsetki. Jeśli wiemy, że pieniądze wpłacane na depozyt nie będą nam przez dłuższy czas potrzebny, to lokata długoterminowa może być dobrym rozwiązaniem. jeśli jednak będziemy potrzebowali wybrać środki prędzej, to lepiej rozważyć możliwość wyboru lokaty krótkoterminowej, na przykład kwartalnej, ale o dobrym oprocentowaniu.
Czas na zysk

Każda lokata jest zakładana z myślą o tym, żeby przynosiła zysk. Trzeba wiec zadbać o to, aby był to zyska jak największy. Podstawowym parametrem każdej lokaty, na jaki należy zwrócić uwagą, to jej oprocentowanie decydujące bezpośrednio o tym, jak wysokie będą zyski, jest jej oprocentowanie. Jednak wysokość oprocentowania to nie jedyny parametr decydujący o zyskach. Ważna jest również kapitalizacja odsetek oraz to, czy wybrało się lokatę ze stałym, czy ze zmiennym oprocentowaniem.. Kapitalizacja odsetek powinna być jak najczęstsza, ponieważ wtedy za każdym razem odsetki dopisywane są do kapitału i przy następnym naliczaniu podstawa naliczenia jest większa. Wybór stałego lub zmiennego oprocentowania nie od razu decyduje o tym, czy zyski będę mniejsze, czy większe. Wszystko zależy bowiem od warunków, a konkretnie od zmian stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej NBP. Jednego można być pewnym: przy oprocentowaniu stałym niczego nie stracimy, ponieważ niezależnie od zmian wysokości stóp procentowych będzie obowiązywała wartość z dnia zakładania lokaty. Przy oprocentowaniu zmiennym większe jest natomiast ryzyko, że oprocentowanie lokaty zmniejszy się z powodu obniżki stóp procentowych. Jednocześnie jest jednak również szansa na to, że stopy wzrosną i wtedy oprocentowanie i zysk z lokaty będą większe.