Wielu z nas nie chce do końca życia wynajmować mieszkania. Trzeba się liczyć wtedy z wieloma niedogodnościami. Do największych należy życie nie “na swoim”, momentami całkiem pokaźne koszty wynajmu, a wreszcie zupełna niestabilność związana z jakimkolwiek planowaniem przyszłości. Wynajmowanie mieszkania jest ciekawą opcją, kiedy jesteś studentem - potem jednak, kiedy starasz się ustabilizować swoje życie, wynajem stoi na drodze do szczęścia. Poza tym warto też pamiętać, że jeśli przez całe życie nie dorobimy się żadnej swojej nieruchomości, to kiedyś, po przejściu na emeryturę, może nam po prostu zabraknąć pieniędzy, które do tej pory poświęcaliśmy właśnie na wynajem. I co wtedy? Nieciekawa sytuacja! Warto zastanowić się nad zamieszkaniem we własnych czterech kątach jak najszybciej, możliwie już wtedy, kiedy dostaniemy stałą pracę, a co za tym idzie, stałe i pewne źródło zarobku. Nie zawsze jednak w szybkim czasie jesteśmy w stanie odłożyć na tyle oszczędności, by zwyczajnie kupić sobie mieszkanie czy dom… i, nie ukrywajmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie zgromadzimy tych setek tysięcy złotych potrzebnych do tego. Ale na szczęście żyjemy w czasach szybko rozwijających się usług bankowych, a co za tym idzie, możemy pomyśleć nad możliwościami, jakie oferują kredyty hipoteczne. Z racji tego, że na rynku pojawia się coraz więcej banków, które przedstawiają potencjalnym kredytobiorcom mnóstwo ciekawych ofert, jest w czym wybierać i z pewnością każdy, kto poświęci trochę czasu na szukanie, znajdzie coś, co będzie go stuprocentowo satysfakcjonować. Zanim jednak podejmiemy decyzję na temat zaciągnięcia kredytu hipotecznego, musimy dowiedzieć się kilku niezwykle istotnych rzeczy.

Przede wszystkim, bardzo istotną cechą kredytu hipotecznego jest wkład własny. Prawdopodobnie żaden bank nie będzie skłonny przyznać nam takiego rodzaju zobowiązania finansowego, nie wymagając tego, byśmy pokryli część kosztów upatrzonej nieruchomości - mieszkania lub domu. Warto zatem, przed udaniem się do banku celem znalezienia odpowiedniej oferty, upewnić się, że jesteśmy w stanie wyłożyć na stół nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli chodzi o dokładną sumę, jaką musimy zaprezentować - banki zwykle są w stanie udzielać kredyty hipoteczne osobom, które mają możliwość pokrycia dwudziestu procent kwoty potrzebnej na zakup nieruchomości. Co prawda z niektórymi bankami można negocjować i wywalczyć na przykład dziesięć procent ostatecznej kwoty, ale bardzo rzadko ostatecznie godzą się one, by pójść na taki kompromis.

Kredyty hipoteczne, jak sama nazwa mówi, opierają się na hipotece. Chodzi tu o to, że kredyt zabezpieczony jest nieruchomością, na której zakup został zaciągnięty. W momencie, w którym przez wiele miesięcy zalegamy ze spłatą kolejnych rat naszego zobowiązania finansowego, bank ma prawo, przy pomocy ze strony komornika, zająć nasze mieszkanie lub nasz nowy dom i sprzedać je w celu pokrycia wszelkich strat poniesionych z tytułu naszego gapiostwa lub nagłego odcięcia źródła pieniędzy. Jeśli jeszcze o pieniądzach mowa, kredyty hipoteczne, tak samo zresztą jak większość innych form kredytowania, przyznawanie są osobom, które mogą pochwalić się stałym źródłem dochodu popartym umową o pracę, a więc pełną zdolnością kredytową. Warto także pamiętać o tym, że nasza przeszłość kredytowa również powinna być w miarę możliwości jak najbardziej nieskazitelna - bez względnie czystej historii kredytowej możemy pożegnać się z marzeniami na temat kredytu hipotecznego.