Kredyty samochodowe rządzą się swoimi prawami. Zasady ich udzielania opierają się określonych założeniach, które – w rzeczywistości – odnoszą się do różnych typów zobowiązań bankowych. Mądry Kredytobiorca zaciągający kredyt samochodowy również może na nim zyskać pod warunkiem, że zajmie on określone stanowisko wobec banku. Jakie zatem atuty może on posiadać? Sprawdzisz to na www.17bankow.com.

Wkład własny – największy atut Wnioskodawcy

Największym atutem w rękach Kredytobiorcy, jest oczywiście wkład własny. To jego wysokość decyduje między innymi o kosztach zaciąganego zobowiązania. Co więcej – zbyt niski wkład własny może całkowicie uniemożliwić zaciągnięcie zobowiązania na wymarzony samochód. Co zatem zrobić, by mieć ów atut w ręku? Najlepiej oszczędzać! Rzecz jasna brzmi to jak eufemizm, ale bądźmy szczerzy – już dawno minął czas, kiedy wkład własny był na poziomie zerowym a bank niejako "dopłacał" do ubezpieczenia, serwisowania itd. Poza tym posiadanie własnych oszczędności znacznie minimalizuje ryzyko kredytowe, co jest oczywiście bardzo istotne również z punktu widzenia Klienta.

Ubezpieczenie – korzystne zabezpieczenie na przyszłość

Kolejnym atutem w rękach Kredytobiorcy, jest oczywiście odpowiednie ubezpieczenie. Może ono dotyczyć samego auta (nie tylko dopiero co zakupionego w salonie) lub też warunków udzielenia kredytu. Ubezpieczenie na życie i od utraty pracy to tylko niektóre propozycje rozwiązań, dostępnych w ramach szerokiej oferty banków. Co ważne – nie trzeba tu wyłącznie opierać się na ofercie banku. Klient może zaciągnąć ubezpieczenie na własną rękę, aczkolwiek musi ono obejmować ochroną warunki przewidziane przez Kredytodawcę. Na marginesie warto zaznaczyć, że taka oferta jest z reguły o wiele tańsza od propozycji banku, który przecież pobiera prowizję za zakupione ubezpieczenie.

Parametry techniczne samochodu

Na korzystne warunki kredytu samochodowego wpływ ma również... wiek samochodu. Oczywiście nie chodzi tu o zakup 20 letniego pojazdu. Wręcz przeciwnie – kredyt samochodowy można zaciągnąć na korzystnych warunkach, jeśli przedmiotem finansowania jest samochód wyprodukowany w roku ubiegłym. Dlaczego tak jest? Ponieważ auta należą do środków trwałych, których amortyzacja jest niezwykle szybka. Zakup samochodu z poprzedniego rocznika wymaga mniejszych nakładów finansowych i mniejszego wkładu własnego. Jeśli jednak ten ostatni jest stosunkowo duży, możemy uniknąć ryzyka podniesienia kosztów, ze względu na niższą wartość zabezpieczenia jaką niewątpliwie jest pojazd.

Podsumowanie

Naturalnie najłatwiej spłacać kredyt samochodowy wtedy, gdy nasze przychody są stosunkowo wysokie. Wtedy możemy kredytować zakup pojazdu wyższej klasy, bądź też pozwolić sobie np. na kredyt 50/50. Niemniej sam dochód to nie wszystko. Niniejszy artykuł jest przykładem na to, że doświadczony kredytobiorca może – za pomocą ogólnodostępnych narzędzi – zaciągnąć taki kredyt na korzystniejszych warunkach.