Kredyt konsolidacyjny staje się coraz bardziej popularny w śród Polaków. Jego głównym zamysłem jest zamiana kilku mniejszych kredytów na jeden większy. A wszystko po to by zmniejszyć wysokość miesięcznej raty a także ułatwić logistykę spłacania rat gdyż zdecydowanie łatwiej jest płacić jedną ratę miesięcznie niż kilka w różnych terminach. Niestety konsolidacja to nie tylko plusy. Nie ma nic za darmo rata kredytu owszem będzie mniejsza ale kosztem wydłużenia okresu spłaty a także zwiększenia wartości całego zadłużenia, zobacz najciekawsze oferty na 17bankow.com.

Dostosowanie rat i waluty

Decydując się na konsolidację możemy dostosować ratę kredytu konsolidacyjnego do naszych możliwości finansowych, mowa oczywiście zarówno o sumie jak i terminie, w którym ratę będziemy płacić. Termin możemy ustalić samodzielnie może być to np. dzień naszej wypłaty dzięki czemu zapłacimy ratę kiedy będziemy mieli pewność że posiadamy pieniądze. Decydując się na konsolidację możemy również wybrać odpowiednią dla nas walutę, w jakiej chcemy go spłacać, co więcej wybraną walutę możemy zmienić nawet w czasie spłacania naszego zobowiązania. Jak się okazuje najłatwiej będzie nam uzyskać kredyt złotówkowy, ale do wyboru mamy również EUR, CHF, GBP, USD. Na którą walutę się zdecydujemy zależy tylko od nas

Możemy wyróżnić dwa rodzaje konsolidacji kredytów:

• kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest to kredyt przyznawany na dłuższy okres, z mniejszym oprocentowaniem na wyższą sumę ale przy tym z koniecznością zabezpieczenia zadłużenia w postaci hipoteki nieruchomości jaką posiadamy,

• kredyt konsolidacyjny gotówkowy, ten kredyt możemy otrzymać na krótszy okres, na mniejszą sumę i niestety na dużo gorszych warunkach jeśli chodzi o oprocentowanie, jednak plusem jest to ze bank nie będzie wymagał od nas zabezpieczenia.

Wpływ konsolidacji na nasze samopoczucie

Zaciągnięte kredyty zaprzątają nam głowę co miesiąc zastanawiamy się czy zdołamy je spłacić. Zamiana wszystkich zobowiązań może przynieść nam uczucie mniejszego obciążenia, a także mniejszy stres. Uregulowanie zadłużeń pozwoli nam spojrzeć na kłopoty z większego dystansu. Pamiętajmy jednak o tym, że konsolidacja to tylko chwilowa pomoc jest dla nas szansa, którą powinniśmy rozsądnie i dobrze wykorzystać. Konsolidacja nie zwalnia nas również od konieczności analizy naszej sytuacji finansowej i dokładnego planowania naszych dalszych wydatków.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Jednym z najistotniejszych warunków jakie musimy spełnić jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej, a także dobrej historii kredytowej. Konsolidacja jest świetnym rozwiązaniem dla osób zadłużonych niestety bank musi mieć pewność, że udźwigniemy comiesięczne raty i będziemy mogli je spłacać bez większych problemów. Bardzo dokładnie zostanie także sprawdzona nasza historia terminowych spłat dotychczas zaciągniętych zadłużeń informacje te zaciągnie w Biurze Informacji Kredytowej. Tutaj obowiązuje zasada podobna jak przy kredytach hipotecznych - nie powinniśmy jednak składać wniosków o kredyt w zbyt dużej liczbie banków. Każde nasze zapytanie zostanie odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej i niestety może spowodować obniżenie zdolności kredytowej.