Główną cechą charakteryzującą kredyt gotówkowy jest to, że udzielany jest on na dowolny cel, a zatem nie ma znaczenia na co przeznaczymy pożyczone pieniądze i możemy kupić za nie nowe auto jak i też przeznaczyć je na remont mieszkania. Jeżeli zdecydujemy się na kupno auta pamiętajmy też że nie ma znaczenia czy auto będzie kupione w salonie czy też będzie to auto używane kupione w komisie bądź od dilera który sprowadza auta z zagranicy. Ta kwestia nie ma dla banku żadnego znaczenia. Bank po prostu udziela nam pożyczki którą my zobowiązujemy się spłacić zgodnie z harmonogramem spłaty oraz w konkretnym ściśle określonym terminie. Aby zaakceptować złożony przez nas wniosek do banku o udzielenie kredytu bank musi wcześniej sprawdzić naszą zdolność kredytową i jeżeli nie ma żadnych wątpliwości bank przelewa nam środki na konto. Dokumenty jakich będzie wymagał od nas bank to przede wszystkim dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach.

Zalety i wady kredyt gotówkowego

Ten rodzaj kredytu jest bardzo opłacalny i korzystny dla osób które chcą nabyć samochód w innym miejscu niż salon samochodowy. Wówczas posiada on znacznie więcej plusów do których zaliczamy: bardzo szybkie pozyskanie gotówki o którą się ubiegamy, łatwa i nieuciążliwa procedura, brak dodatkowych formalności i przedstawienia, wystarczy nam tylko dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. Ważnym plusem tego kredytu jest też możliwość przeznaczenia pozostałych środków finansowych na inny dowolny cel. Kredyt gotówkowy różni się też od kredytu samochodowego tym, że pomimo zaciągniętego kredytu na jego zakup to my jesteśmy jedynym właścicielem, a nie bank tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego. Nie musimy również myśleć o dodatkowym zabezpieczeniu naszego kredytu a także o obowiązku zakupu polisy AC.

Jak się okazuje kredyt gotówkowy jest przede wszystkim łatwiejszy do uzyskania, ale tak jak wszystkie inne produkty bankowe on również ma swoje minusy i nie jest tak w stu procentach idealnym rozwiązaniem. Do tych niekorzystnych czynników kredytu gotówkowego możemy zaliczyć:

- konieczność samodzielnego załatwienia wszystkich formalności jakich będzie od nas wymagał bak. Znacznie wyższe oprocentowanie, a także brak dodatkowych ulg i promocji.

Który kredyt wybrać:

To na jaki kredyt powinniśmy się zdecydować zależy przede wszystkim od tego jaki samochód chcemy kupić. Jeżeli decydujemy się na auto z salonu najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy, wówczas wszystkie formalności załatwia za nas sprzedający. Możemy tez liczyć na niższe oprocentowanie którego z pewnością nie otrzymamy decydując się na kredyt gotówkowy. Jeżeli jednak kupujemy samochód używany kredyt gotówkowy będzie dla nas bardziej elastyczny i łatwiej dostępny.