Drobna chwilówka na przyjemności, karta kredytowa ze sporym limitem, spłata kredytu hipotecznego oraz samochodowego to rzeczywistość krajowych gospodarstw domowych. Im więcej kredytów gotówkowych obsługujesz, tym większe koszty, np. przelewów, a jednocześnie ogromne ryzyko utraty płynności. Ograniczenie płynności następuje, chociażby przy zmianie zatrudnienia, w momencie kryzysu przedsiębiorstwa, po zdarzeniach losowych (choroba). Konsolidacja zadłużenia w takim przypadku to racjonalne działanie i warto przyjrzeć się nieco bliżej narzędziu.

Na czym to polega?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie zdecydowanie długoterminowe. Umowa kredytu konsolidacyjnego obowiązuje nawet do trzydziestu lat. Konsolidacja to nie tylko spłaca wszystkich kredytów gotówkowych i innych rodzajów zobowiązań w krótkim czasie, ale również dodatkowa gotówka na zaspokojenie dalszych potrzeb gospodarstwa domowego. Przywiązanie do jednej umowy konsolidacyjnej to rzadka praktyka. Wielu kredytobiorców korzysta też z innych, tańszych kredytów, aby osiągnąć idealny poziom optymalizacji budżetu. Manipulowanie oprocentowaniem, zabezpieczeniami, promocjami, dodatkowymi warunkami spłaty zobowiązania jest kluczowe, jeżeli chcesz wyjść z kryzysu ekonomicznego. Część środków z kredytu konsolidacyjnego idzie na spłatę innych pożyczek, a część na dowolne potrzeby, a to ogromna zaleta dla kredytobiorców na granicy finansowej. Kredyt konsolidacyjny to produkt spotykany w bankach komercyjnych i parabankach. Możesz również zastosować samodzielną konsolidację przez sektor pożyczek społecznościowych. Otrzymujesz wtedy środki od inwestorów indywidualnych. Przy konsolidacji wydajesz najczęściej dość duże zabezpieczenie w postaci nieruchomości, wcześniej odpowiednio wycenionej. Przy wzroście na rynku nieruchomości zabezpieczenie w postaci nieruchomości gwarantuje znacznie lepsze warunki finansowania. Inne formy zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego to ubezpieczenie pomostowe, poręczenie cywilne, podpisanie weksla in blanco.

Długi termin zobowiązania w zamian za niskie raty

Kredyt konsolidacyjny to jedno z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania budżetem domowym. Warto jednak pamiętać, że konsolidacja idzie w parze z zabezpieczeniem i w miarę rozsądną zdolnością kredytową. Długi okres spłaty kredytu to również większe koszty, ale przy tym bardzo mała rata najczęściej do zaakceptowania przez średnio zarabiające gospodarstwo domowe. Co myślisz o potencjale kredytu konsolidacyjnego. Czy uważasz narzędzie za wartościowe?