Konsekwencje konsolidacji kredytów

16 January, 2019

Konsolidacja kredytów to narzędzie wykorzystywane do zamknięcia dotychczasowych zobowiązań – zróżnicowanych w celu wygenerowania niskich rat miesięcznych przy wydłużonym okresie kredytowania. Oczywiście istnieje też „konsolidacja odwrotna, a mianowicie polegająca na skróceniu czasu spłaty na rzecz bardzo wysokiej raty. To pozwala szybciej wyrwać się z pętli zadłużeniowej. Sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko, najczęściej u kredytobiorców, którzy weszli na nowy poziom ekonomiczny. Co warto wiedzieć o konsekwencjach konsolidacji kredytów?

Konsolidacja to nowy produkt

Kredytodawca w ramach konsolidacji analizuje od nowa zdolność kredytową kredytobiorcy. To punkt kluczowy do zrozumienia jakości restrukturyzacji. Banku detalicznego najczęściej nie obchodzi to, że spłata zadłużenia z pewnych przyczyn się pogorszyła. Restrukturyzacja oznacza dla instytucji finansowej straty, chociażby w perspektywie sprawozdawczości (pogorszenie portfela kredytowego, mniejszy ranking w systemie międzybankowym, droższe pozyskanie środków). Decyzja o konsolidacji łączy się również z realną oceną zdolności kredytowej. Każdy negatywny zapis w BIK, BIG wyklucza praktycznie kredytobiorcę z opcji konsolidacyjnej.

Kredytobiorca powinien sprawdzać działania banku

Przy konsolidacji to bank detaliczny bierze odpowiedzialność za zamknięcie dotychczasowych zobowiązań. To, np. kredyty samochodowe, ratalne (występujące najczęściej w dużych sieciach sprzedażowych), a nawet kredyty hipoteczne, czy limity na kartach kredytowych. To, że bank zamyka zobowiązania nie oznacza, aby kredytobiorca „ufał na słowo. Trzeba sprawdzić ten element we własnym zakresie, aby uniknąć negatywnych konsekwencji windykacyjnych. Niestety czasami dochodzi do sytuacji, gdzie środki z konsolidacji nie wystarczą na uregulowanie wszystkich zaległości kredytowych. W tym momencie to pożyczkobiorca musi wyciągnąć dodatkowe pieniądze z własnej kieszeni.

Obowiązkowe dopełnienie formalności z dotychczasowym zadłużeniem

Ważna konsekwencja konsolidacji to niemożliwość dalszego korzystania z zamkniętych form zadłużenia. To wydaje się oczywiste, ale niezwłoczne zamknięcie kredytów i dopełnienie formalności to sprawa obowiązkowa, nawet ze względu na obowiązujące zapisy umowy.

Czy bogate społeczeństwo zaciąga kredyty gotówkowe?

02 November, 2018

Wykorzystanie kredytu krótkoterminowego z perspektywy społeczeństwa jest niezwykle opłacalne. Przede wszystkim pożyczka gotówkowa pozwala zoptymalizować poziom wydatków gospodarstwa domowego, a tym samym spełnić wiele podstawowych, a często luksusowych potrzeb. Wiele osób wykorzystuje kredyt pod dźwignię inwestycyjną, co prowadzi do wygenerowania zysku większego od warunków widocznych w umowie kredytowej. Bogate społeczeństwo również korzysta z kredytów gotówkowych i innych form zadłużenia. Z jakiego powodu?

Bogactwo napędza bogactwo

Dobra zdolność kredytowa charakteryzuje ludzi bogatych. Z tego powodu bogata część społeczeństwa bardzo rzadko oszczędza długoterminowo. Przy stosunkowo wysokich dochodach miesięcznych kredyt opłaca się bardziej, aby zorganizować inwestycje, czy właśnie potrzeby luksusowe. Kredyt generuje popyt na dodatkowy pieniądz i na wiele interesujących usług, produktów. Cykliczne finansowanie potrzeb kredytem powoduje wzrost gospodarki narodowej, często w dłuższej perspektywie. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo zmieniło się z klasy roboczej, średniej i bogatej, na biednych i bogatych. Statystyczne różnice w dochodach porażają. Człowiek bez dostępu do kredytu ma znacznie mniejsze szanse wybicia się z zastanej sytuacji życiowej. Bogate społeczeństwo nie ryzykuje przy zaciąganiu kredytów. Te bowiem spłaca się szybko, bez żadnych problemów formalnych. Duże instytucje finansowe z tego powodu jeszcze bardziej obniżają oprocentowanie. A zatem bogactwo można powiedzieć pogłębia pozytywne relacje w generowaniu kolejnych zysków.

Kredyt to szansa dla bogatego i duże zagrożenie dla biednego

Kredyt gotówkowy to znacznie większa szansa niż zagrożenie dla osoby o bardzo dobrej zdolności kredytowej. Pożyczka jest najlepsza dla osoby, która po prostu nie musi jej brać, bo ma dobre dochody. Na takich klientów najbardziej liczą parabanki oraz banki detaliczne. Warunki udzielania kredytów gotówkowych nie sprzyjają najbiedniejszej części społeczeństwa. Żaden pożyczkodawca nie chce bowiem brać na siebie ryzyka podpisywania umowy kredytowej ze stosunkowo ryzykownym klientem. Dążenie do bogactwa jest zatem korzystnym uwarunkowaniem dla ogółu społeczeństwa.

Budowanie pozytywnej zdolności kredytowej, na czym polega?

07 September, 2018

Budowanie pozytywnej zdolności kredytowej jest obowiązkowe, jeżeli chcesz sprawnie poruszać się w sektorze zadłużeniowym. Firmy pożyczkowe oraz banki detaliczne przeprowadzają zazwyczaj dwie analizy klienta, a mianowicie analizę finansową i jakościową. Finansowe monitorowanie dotyczy przede wszystkim kwestii dochodowych. Natomiast analiza jakościowa zawiera w sobie badanie specyficznej struktury danego gospodarstwa domowego. W artykule poznasz popularne, bardzo praktyczne techniki rozbudowy zdolności kredytowej.

Tworzenie maksymalnej wiarygodności przy współpracy z kredytodawcami

Jeden z podstawowych elementów uzyskania maksymalnej wiarygodności kredytowej jest wysokość dochodów w gospodarstwie domowym. Czy wysokie dochody to niezbędna kategoria do otrzymania pożyczki gotówkowej? Niekoniecznie, ponieważ kredytodawcy obsługują nawet klientów o mocno średnich zarobkach, ale pod warunkiem ich stabilności. Chodzi głównie o potwierdzenie dochodów umową o pracę na czas nieokreślony. Nawet minimalna pensja uprawnia kredytobiorcę do zadłużenia, najczęściej na minimalne kwoty. Kredytodawca akceptuje wnioski kredytowe przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego, przy generowaniu zarobków przez umowę o dzieło, czy umowę zlecenie. Dochodzi do tego jeszcze renta, emerytura, a nawet stypendium uzyskiwane na uczelniach. Wysokość dochodów w gospodarstwie domowym jest zestawiana najczęściej z kosztami utrzymania w okresie trzy lub sześciomiesięcznym. To jeden z najpopularniejszych przedziałów. Banki detaliczne korzystają z gotowych statystyk GUS, a zatem oszukiwanie przy kosztach utrzymania nie wchodzi w grę, jak jeszcze kilka lat temu. Wiek i status cywilny kredytobiorcy to już czynniki analizy jakościowej. Banki detaliczne pytają jeszcze często o liczbę członków gospodarstwa domowego. Zdecydowanie większe szanse na dobre zadłużenie występują u klientów wykazujących pewien stopień lojalności do danej instytucji finansowej. Przy dysponowaniu dobrą historią spłaty dotychczasowych zobowiązań na pewno otrzymasz pole negocjacyjne, np. w zakresie delikatnego obniżenia marży. Zdarza się to rzadko, ale w każdym razie warto próbować, zajrzyj także po rady na blogu tania-pozyczka.com.pl.

Dlaczego warto poznać dokładnie własną historię kredytową?

Przed pozyskaniem kredytu gotówkowego możesz samodzielnie zgłosić się po raport do Biura Informacji Kredytowej. BIK wystawia analizy dla kredytobiorców w płatnym formacie. Czasami w raportach pojawiają się błędy, bo bank, w którym spłaciłeś zobowiązanie nie podał takiej informacji, nie doszło do aktualizacji. Kredytobiorca, który nie posiada samodzielnego wglądu do BIK po prostu zdaje się na przypadek. Uważaj ponadto na składanie zbyt wielu, do tego źle wypełnionych wniosków kredytowych. Dwa wnioski kredytowe jednocześnie to absolutne maksimum w aktualnych warunkach obsługi zobowiązań. Każdy wniosek kredytowy generuje zapytanie do BIK, a to ogranicza stopniowo punktację kredytobiorcy. W banku detalicznym, gdzie posiadasz rachunek osobisty naturalnie szybciej rozpatrzysz wniosek kredytowy. To nie zawsze się sprawdza, ponieważ banki detaliczne rzadko zachowują zasady lojalnościowe. Negocjacje łatwiej podejmować z firmami pożyczkowymi, bazującymi na nieco innych standardach ryzyka.

Przygotowanie do analizy u kredytodawcy

Analiza finansowa oraz jakościowa kredytobiorcy jest absolutnie obowiązkowa u każdego kredytodawcy. Rozsądne podejście do budowania dochodu i ograniczenia kosztów utrzymania gospodarstwa jest konieczne, aby podpisywać normalne umowy. Warto poza tym przeanalizować zdolność kredytową jeszcze przed decyzją o pojawieniu się u kredytodawcy.

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim

11 July, 2018

W przypadku młodych ludzi, którzy dopiero co założyli rodziny znalezienie własnego mieszkania ma ogromne znaczenie. Mogą mieć własny kąt i zacząć żyć samodzielnie na własnych warunkach. Za pieniądze ciężko jest takie mieszkanie kupić, dlatego tak wielu młodych ludzi decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Taki rodzaj kredytów oferują wszystkie banki i starają się w taki sposób przygotować ofertę, aby była ona najbardziej atrakcyjna na rynku. Dzięki takiej konkurencji kredytobiorcy mają szansę na znalezienie oferty na naprawdę dobrych warunkach.

Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach w ING Banku Śląskim.

ING Bank Śląski proponuje swoim klientom kredyt hipoteczny „Mieszkaj bez kompromisów”. W ramach tej oferty możemy zaciągnąć zobowiązanie kredytowe w wysokości 1 500 000 złotych. Kwota jest dosyć duża, a okres kredytowania wynoszący 30 lat pozwala na dostosowanie wielkości rat do swoich indywidualnych możliwości finansowych. Przy maksymalnych parametrach kredytu RRSO będzie wynosiło 4,11%. Daje nam to raty po 6 711 złotych każda i całkowity koszt kredytu w wysokości 915 809 złotych. W przypadku innej kwoty parametry kredytowania wyglądają nieco inaczej. Powiedzmy dla kredytu w wysokości 200 000 złotych z okresem kredytowania równym 30 lat, koszt jaki wygeneruje to zobowiązanie będzie równy 122 106 złotych. Na koniec kwota jaką spłaci w banku kredytobiorca będzie wynosiła 322 106 złotych.

Oferta kredytu „Mieszkaj bez kompromisów” została przygotowana dla osób pełnoletnich, które nie mają więcej niż siedemdziesiąt lat. Zobowiązanie jakie mogą zaciągnąć wynosi od 100 000 złotych do maksymalnie 1 500 000 złotych z okresem kredytowania wynoszącym do 12 miesięcy do maksymalnie 360 miesięcy. Przelew środków na konto kredytobiorcy jest niemal ekspresowy i może trwać nawet 1 dzień. Konta bankowe pożyczkodawcy należą do ING Banku Śląskiego. Dokumenty wymagane do złożenia wniosku to przede wszystkim dowód osobisty, oraz dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodu. Trzeba także przedstawić dokumenty dotyczące nieruchomości oraz założyć w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy na jaki co miesiąc będzie wpłata na kwotę minimum 2 000 złotych z tytułu wynagrodzenia.

Kredyt gotówkowy na samochód

18 April, 2018

Główną cechą charakteryzującą kredyt gotówkowy jest to, że udzielany jest on na dowolny cel, a zatem nie ma znaczenia na co przeznaczymy pożyczone pieniądze i możemy kupić za nie nowe auto jak i też przeznaczyć je na remont mieszkania. Jeżeli zdecydujemy się na kupno auta pamiętajmy też że nie ma znaczenia czy auto będzie kupione w salonie czy też będzie to auto używane kupione w komisie bądź od dilera który sprowadza auta z zagranicy. Ta kwestia nie ma dla banku żadnego znaczenia. Bank po prostu udziela nam pożyczki którą my zobowiązujemy się spłacić zgodnie z harmonogramem spłaty oraz w konkretnym ściśle określonym terminie. Aby zaakceptować złożony przez nas wniosek do banku o udzielenie kredytu bank musi wcześniej sprawdzić naszą zdolność kredytową i jeżeli nie ma żadnych wątpliwości bank przelewa nam środki na konto. Dokumenty jakich będzie wymagał od nas bank to przede wszystkim dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach.

Zalety i wady kredyt gotówkowego

Ten rodzaj kredytu jest bardzo opłacalny i korzystny dla osób które chcą nabyć samochód w innym miejscu niż salon samochodowy. Wówczas posiada on znacznie więcej plusów do których zaliczamy: bardzo szybkie pozyskanie gotówki o którą się ubiegamy, łatwa i nieuciążliwa procedura, brak dodatkowych formalności i przedstawienia, wystarczy nam tylko dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. Ważnym plusem tego kredytu jest też możliwość przeznaczenia pozostałych środków finansowych na inny dowolny cel. Kredyt gotówkowy różni się też od kredytu samochodowego tym, że pomimo zaciągniętego kredytu na jego zakup to my jesteśmy jedynym właścicielem, a nie bank tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego. Nie musimy również myśleć o dodatkowym zabezpieczeniu naszego kredytu a także o obowiązku zakupu polisy AC.

Jak się okazuje kredyt gotówkowy jest przede wszystkim łatwiejszy do uzyskania, ale tak jak wszystkie inne produkty bankowe on również ma swoje minusy i nie jest tak w stu procentach idealnym rozwiązaniem. Do tych niekorzystnych czynników kredytu gotówkowego możemy zaliczyć:

- konieczność samodzielnego załatwienia wszystkich formalności jakich będzie od nas wymagał bak. Znacznie wyższe oprocentowanie, a także brak dodatkowych ulg i promocji.

Który kredyt wybrać:

To na jaki kredyt powinniśmy się zdecydować zależy przede wszystkim od tego jaki samochód chcemy kupić. Jeżeli decydujemy się na auto z salonu najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy, wówczas wszystkie formalności załatwia za nas sprzedający. Możemy tez liczyć na niższe oprocentowanie którego z pewnością nie otrzymamy decydując się na kredyt gotówkowy. Jeżeli jednak kupujemy samochód używany kredyt gotówkowy będzie dla nas bardziej elastyczny i łatwiej dostępny.

Pożyczki chwilówki – czy są jakieś alternatywy?

26 February, 2018

Jeśli potrzebujesz pożyczyć pieniądze i myślisz o opcjach pożyczki, przestań rozważać chwilówkę. Chociaż jest łatwa do skonfigurowania, taki rodzaj pożyczki może szybko przekształcić się w problematyczny dług dla wielu osób. Może również wpłynąć na twoją zdolność kredytową, jeśli nie zwrócisz jej na czas, uważam jednak że lepiej poszukać dobrego kredytu na małą kwotę, na pewno będzie bezpieczniejszy i tańszy - aby taki znaleźć wejdź na ranking kredytów gotówkowy.

  • rachunki domowe,
  • czynsz lub hipotekę, lub
  • aby spłacić osoby, którym jesteś winien pieniądze.

Jeśli zmagasz się z płaceniem za podstawowe rzeczy, porozmawiaj z doradcą ds. zadłużenia. Może ci pomóc w ustaleniu budżetu, ustaleniu priorytetów swoich długów, porozmawianiu ze wszystkimi, którym jesteś winien pieniądze i pomocy w przygotowaniu planu spłaty. Istnieje wiele organizacji, które mogą pomóc w bezpłatnym, poufnym doradztwie w zakresie zadłużenia. Nie musisz wydawać pieniędzy płacąc firmie zajmującej się zarządzaniem długiem, aby pomóc ci rozwiązać problemy finansowe.

Pieniądze na nieistotne wydatki

Firmy pożyczkowe typu te oferujące chwilówki mogą reklamować pożyczki na takie rzeczy, jak nowe ubrania lub inne rarytasy. Ale jeśli to zrobisz, w efekcie zapłacisz znacznie więcej, niż gdybyś czekał i zaoszczędził pieniądze, by za nie zapłacić. A jeśli po prostu nie możesz się doczekać, zwykle istnieje dużo tańszy sposób pożyczania.

Aby dowiedzieć się, dokąd trafiają Twoje pieniądze każdego miesiąca:

  • Skorzystaj z internetowego planisty budżetu
  • Prowadź dziennik wydatków
  • Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić
  • Inne sposoby pożyczania
  • Poproś o zaliczkę
  • Jeśli potrzebujesz pieniędzy przed wypłatą, zawsze warto zapytać pracodawcę, czy da ci zaliczkę na poczet Twojej wypłaty. Jeśli ubiegasz się o zasiłek i czekasz na pierwszą wpłatę, lub jeśli Twoje pieniądze się spóźniają, możesz poprosić swojego doradcę o poradę.

Pożyczanie od rodziny i przyjaciół

Pożyczanie pieniędzy w nagłych wypadkach od członka rodziny lub znajomego może pomóc w uniknięciu ryzyka związanego z pożyczkami do wypłaty. Ale upewnij się, że zarówno ty, jak i osoba, od której pożyczasz, poświęciliście czas na to by spisać umowę na piśmie oraz opracować plan spłat – aby nie było niedomówień. Wtedy będzie dużo łatwiej się dogadać.

← Starsze wpisyNowsze wpisy →